Penktadienis, 13 birželio, 2025

Slenka plaukai? Tai gali būti dėl kelių priežasčių

Kai pastebite, kad slenka plaukai, natūralu, jog tai gali kelti nerimą ir nepasitikėjimą savimi. Tačiau svarbu suprasti, kad plaukų slinkimas yra dažna problema, kurią galima sėkmingai spręsti.

Plaukų slinkimo priežastys: nuo kasdienybės iki rimtų sveikatos sutrikimų

Plaukų slinkimas gali būti nulemtas tiek kasdienių įpročių, tiek ir rimtesnių sveikatos problemų. Štai keletas dažniausių priežasčių, dėl kurių slenka plaukai:

Paveldimumas: Androgeninė alopecija, dar vadinama paveldimu plikimu, yra viena dažniausių plaukų slinkimo formų. Ši būklė yra genetiškai paveldima ir pasireiškia tiek vyrams, tiek moterims.

Hormoniniai pokyčiai: Moterims plaukų slinkimas gali būti susijęs su nėštumu, gimdymu, menopauze arba policistinių kiaušidžių sindromu. Vyrams hormoniniai pokyčiai rečiau sukelia plaukų slinkimą, tačiau tai gali pasireikšti dėl skydliaukės sutrikimų ar testosterono trūkumo.

Ligos ir vaistai: Autoimuninės ligos, tokios kaip alopecija areata, gali sukelti staigų ir židininį plaukų slinkimą. Taip pat tam tikri vaistai, pavyzdžiui, chemoterapija, antidepresantai ar kraujospūdį mažinantys vaistai, gali turėti šalutinį poveikį plaukų augimui.

Stresas ir emocinė įtampa: Intensyvus stresas gali išprovokuoti plaukų slinkimą, kuris dažniausiai pasireiškia po kelių mėnesių nuo stresinio įvykio.

Netinkama mityba: Nepakankama geležies, cinko, biotino ar kitų vitaminų ir mineralų mityba gali susilpninti plaukus ir paskatinti jų slinkimą.

Galvos odos problemos: Pleiskanos, seborėjinis dermatitas, grybelinės infekcijos ar uždegiminės būklės gali pažeisti plaukų folikulus ir sukelti plaukų slinkimą.

Griežtos plaukų formavimo procedūros: Dažnas karštų formavimo priemonių naudojimas, cheminis tiesinimas, balinimas ar dažymas gali pažeisti plaukų struktūrą ir lemti jų slinkimą.

Jeigu slenka plaukai, patartina kreiptis į specialistą

Jei pastebite, kad slenka plaukai ar jų slinkimas tęsiasi ilgiau nei kelis mėnesius, atsiranda plikų lopų, jaučiate niežulį, perštėjimą ar skausmą galvos odoje, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją dermatologą arba trichologą. Specialistas atliks išsamią apžiūrą, įvertins jūsų ligos istoriją ir paskirs reikiamus tyrimus, kad nustatytų tikslią plaukų slinkimo priežastį.

Tiems, kam slenka plaukai, sudaromas individualus gydymo planas

Plaukų slinkimo gydymas priklauso nuo jo priežasties ir sunkumo. Šiuolaikinė medicina siūlo įvairius gydymo būdus, kurie gali padėti sustabdyti plaukų slinkimą ir paskatinti jų augimą.

Vaistai: Gydytojas gali skirti vietinio poveikio vaistus, tokius kaip minoksidilis, kuris skatina plaukų augimą, arba geriamuosius vaistus, pavyzdžiui, finasteridą, kuris blokuoja hormonus, sukeliančius plaukų slinkimą vyrams.

PRP terapija: PRP (trombocitais praturtintos plazmos) terapija – tai procedūra, kurios metu į galvos odą suleidžiama paciento paties kraujo plazma, kurioje gausu augimo faktorių. PRP terapija gali paskatinti plaukų augimą ir pagerinti jų kokybę.

Plaukų persodinimas: Plaukų persodinimas yra chirurginė procedūra, kurios metu iš plaukų turinčios zonos paimami plaukų folikulai ir persodinami į plikas vietas. Šis metodas yra veiksmingas esant androgeninei alopecijai.

Lazerio terapija: Lazerio terapija naudojama plaukų augimui skatinti, nes lazerio šviesa stimuliuoja plaukų folikulus ir gerina kraujotaką galvos odoje.

Plaukų slinkimo prevencija

Be gydymo, svarbu imtis prevencinių priemonių, kad išvengtumėte tolesnio plaukų slinkimo ir pagerintumėte plaukų būklę:

  • Subalansuota mityba: Įtraukite į savo racioną maisto produktus, kuriuose gausu geležies (raudona mėsa, lapinės daržovės), cinko (jūros gėrybės, riešutai), biotino (kiaušiniai, avokadai) ir kitų vitaminų bei mineralų, svarbių plaukų sveikatai.
  • Švelni plaukų priežiūra: Venkite agresyvių šampūnų ir kondicionierių, kuriuose yra sulfatų ir parabenų. Rinkitės švelnius, natūralius produktus, skirtus jūsų plaukų tipui.
  • Streso valdymas: Raskite laiko poilsiui ir atsipalaidavimui. Išbandykite jogą, meditaciją, kvėpavimo pratimus ar kitas streso mažinimo technikas.
  • Reguliarūs galvos odos masažai: Švelniai masažuodami galvos odą pirštų galiukais, pagerinsite kraujotaką ir plaukų folikulų mitybą.
  • Apsauga nuo saulės: Dėvėkite skrybėlę ar skarelę, kad apsaugotumėte plaukus ir galvos odą nuo žalingų saulės spindulių.

Jei pastebite, kad slenka plaukai, neignoruokite šios problemos. Laiku pradėtas gydymas ir prevencinės priemonės gali padėti išsaugoti sveikus ir stiprius plaukus.

Panašūs straipsniai

Rekomenduojame